CZY MÓJ KOT JEST ZE MNĄ SZCZĘŚLIWY?

Opublikowano: 2014-11-12 17:39

Każdy kochający właściciel i hodowca dąży do tego, aby jego zwierzę było szczęśliwe. Kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat temu, gdy dominował model kota wychodzącego o szczęściu zwierzęcia decydowały takie czynniki jak rozległe terytoria łowieckie, miejscowa populacja gryzoni, czy chociażby ilość kotek do krycia w okolicy. Dziś nasze koty przebywają w większości wyłącznie w domu, a o ich szczęściu decyduje to, jak o nie dbamy. Czy zapewniamy im odpowiednią ilość dobrze zbilansowanego pokarmu i czy podajemy go regularnie o tych samych porach dnia ? Czy zapewniamy naszemu zwierzęciu towarzystwo ( w postaci własnej lub innego kota) i czy udostępniamy mu przestrzeń do aktywności fizycznej?  Czy dbamy o jego potrzeby emocjonalne, zapewniając mu różnorakie bodźce- między innymi zabawki i odpowiednią ilość pieszczot – jeżeli je lubi? Czy monitorujemy stan zdrowia naszego kota, wykonujemy okresowe badania krwi i moczu, zwracamy uwagę na anomalia w zachowaniu naszego pupila, by stosunkowo wcześnie wykryć stany chorobowe i szybko podjąć ich leczenie?

 

Czy wasz kot jest szczęśliwy? Możecie to ocenić dzięki wnikliwej obserwacji swojego ulubieńca.

– Szczęśliwy kot chętnie przebywa w towarzystwie ludzi. Jeżeli nasz pupil cieszy się z naszego powrotu do domu oznacza to chyba, że nas lubi 🙂

– Jest energiczny i chętnie się bawi. Oczywiście kilkumiesięczny kociak będzie bardziej aktywny niż dwudziestoletni senior- jednak apatia jest z reguły pierwszą oznaką depresji a także innych chorób.

– Czuje się bezpieczny. Przebywa z nami i wyleguje się w różnych miejscach mieszkania, nie widać po nim oznak zdenerwowania, napięcia, nie przebywa w ciągłym ukryciu.

– Dobrze śpi. Zdrowy szczęśliwy kot śpi dużo, często i spokojnie. Podenerwowanie, niespokojny sen i niemożność znalezienia właściwego miejsca do spania często świadczy o tym, że nasz kot czuje się w domu niekomfortowo.

– Ma dobry apetyt. Zdrowego, szczęśliwego kota nie trzeba nakłaniać do jedzenia- wyznaczone porcje zjada chętnie. Co prawda jednodniowa głodówka nie zaszkodzi naszemu pupilowi, jednak po dwóch dniach należy już koniecznie zgłosić problem do weterynarza, ponieważ długi okres niespożywania pokarmów skutkuje nieodwracalnymi zmianami w kociej wątrobie.

– Załatwia się jedynie do kuwety. Jeżeli kot ostentacyjnie sika nam do butów lub załatwia się na dywaniki łazienkowe- oznacza to prawdopodobnie, że zwraca na siebie naszą uwagę. Dlaczego? Może czuje, że nie poświęcamy mu odpowiedniej ilości czasu? A może sąsiad przeprowadza remont i męczy naszego kiciusia ciągłymi hałasami?

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20