CZYM NIE NALEŻY DOKARMIAĆ MRUCZKA, CZYLI PRODUKTY SPOŻYWCZE TOKSYCZNE DLA KOTÓW.

Opublikowano: 2014-12-22 12:58

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci i zwierzęta mogą zatruć się niektórymi substancjami i roślinami znajdującymi się w domu. Tak więc chronimy swoich podopiecznych nie utrudniając im dostępu do chemii gospodarstwa domowego, czy trujących kwiatów doniczkowych takich jak lilia, czy gwiazda betlejemska. Mało kto pomyślałby jednak, że dla naszych mruczków trujące są również produkty spożywcze, którymi sami się zajadamy. A należy o tym pamiętać szczególnie przy świątecznym stole.

1.Tuńczyk

Sam w sobie nie jest trujący jednak jak każda ryba zawiera enzym, który niszczy tiaminę- witaminę B, która jest niezwykle ważna dla procesów neurologicznych kota. Podawanie tuńczyka, jak też i innych ryb w dużych ilościach może doprowadzić do drgawek a nawet śpiączki naszego pupila. Ponadto tuńczyk to ryba najbardziej zanieczyszczona rtęcią.

2.Cebula, czosnek, szczypiorek, por

Zawierają N-propylo dwusiarczek, który niszczy czerwone krwinki kota, powodując ostrą niedokrwistość, która może zakończyć się jego śmiercią. Niektóre gotowe produkty spożywcze (słoiczki dla niemowląt, konserwy) zawierają czosnek więc jeśli zamierzamy dokarmiać nimi kota sprawdźmy dokładnie etykietę.

3.Czekolada

Zawarta w niej teobromina powoduje zaburzenie rytmu serca i drgawki- jej spożycie może skończyć się nawet śmiercią zwierzęcia. Każdy rodzaj czekolady zawiera teobrominę- nawet biała. Najwięcej jest jej jednak w ciemnej, gorzkiej czekoladzie.

4.Cukierki, żelki, gumy do żucia, pasta do zębów

Produkty z tej grupy zawierają często ksylitom- sztuczną substancję słodzącą, mogącą spowodować niewydolność wątroby kota. Objawy zatrucia ksylitolem to: wymioty, letarg, brak koordynacji oraz napady padaczkowe.

5.Winogrona i rodzynki

Spożywanie lubianych przez niektóre koty rodzynek może prowadzić do niewydolności nerek. Choć naukowcy nie są pewni, która z substancji w nich zawartych jest tego sprawcą- badania na kocich wielbicielach tego rarytasu dowiodły, że koty spożywające rodzynki miały skłonność do zapadania na tę dolegliwość. Należy więc trzymać rodzynki z dala od naszych kiciusiów.

6.Alkohol

To, że alkohol niszczy wątrobę nie jest dla nas żadną nowością, jednak ze względu na dużo niższą masę zwierząt spożycie już z naszego punktu widzenia bardzo niewielkiej ilości alkoholu może doprowadzić zwierzę do gwałtownego spadku tętna i śpiączki.

Nie zapomnijcie o naszej rozpisce podczas gwiazdkowych posiłków- gdy mruczek zacznie „żebrać” o smaczne kęski świątecznych dań może lepiej sięgnąć jednak po paczuszkę przysmaczków przeznaczonych tylko dla niego

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20