GRATKA DLA POCZĄTKUJĄCYCH TERRARYSTÓW- AMBYSTOMA TYGRYSIA.

Opublikowano: 2015-05-21 16:16

Ambystoma tygrysia jest dużym ( do 35 cm. z ogonem) , pięknie wybarwionym płazem, który w naturze zasiedla tereny Ameryki północnej od pd. Kanady aż po Meksyk. Choć zasiedla tereny okalające zbiorniki wodne i rozmnaża się w wodzie- prowadzi lądowy tryb życia.

 

Ambystomy to zwierzęta nocne- przesypiają dzień, na żer wyruszając poźnym wieczorem. Obserwacji tych fantastycznych stworzeń należy więc dokonywać wieczorem, lub wczesnym rankiem. Niesie to za sobą pewne zalety. Pupil przesypia cały czas, który spędzamy w pracy, a wieczorem doświetlone żarówką nocna terrarium z aktywnym, żerującym, jaskrowo ubarwionym mieszkańcem stanowi niesamowitą ozdobę domu/mieszkania. Ambystomy tygrysie to zwierzęta niezwykle wytrzymale i odporne na błędy początkujących terrarystów toteż nadaje się do hodowli amatorskiej.

 

Ambystoma (1 osobnik) wymaga terrarium min. 60×40 cm. Przynajmniej 1 trzecią powierzchni dna zbiornika powinien zajmować basen z wodą. Choć niekiedy zaleca się hodowanie ambystom w akwaterrariach- życie w takim biotopie nie jest dla tego zwierzęcia naturalne. Jako ściołki w zbiorniku używamy włókna kokosowego, torfu, lub innego podłoża dobrze zatrzymującego wilgoć. Bardzo ważne jest aby podłoże nigdy nie przestawało być wilgotne. Ambystomy uwielbiają zakopywać się w wilgotnym mchu- będzie on więc również bardzo dobrym elementem wystroju terrarium. W naszym zbiorniku wilgotność utrzymywać powinniśmy na poziomie 65-70%, co w bardzo łatwy sposób zweryfikujemy umieszczając w nim hygrometr. Terrarium powinno również obfitować w nory i kryjówki, będące dziennym schronieniem dla naszych ambystom. Jako zwierzęta umiarkowanie ciepłolubne ambystomy preferują temperaturę 22-25% Celsjusza, którą w okresie zimowym powinniśmy w miarę możliwość obniżyć do 12-14 stopni.

 

Jeżeli chodzi o pokarm to ambystomy są niekłopotliwymi pupilami. Niezwykle żarłoczne ,płazy te zadowola się wszelkimi owadami karmowymi, a także rybkami, dżdżownicami, czy mysimi noworodkami. Dorosłe ambystomy radzą sobie nawet z młodymi myszami, akceptują martwy- nawet puszkowany pokarm, a także kawałki mięsa..

 

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20