JAK WITAĆ SIĘ Z PSEM ?

Opublikowano: 2015-01-27 09:51

Bądźmy szczerzy- jeśli jesteście na tej stronie to jesteście miłośnikami zwierzątJ Gdy  widzicie na ulicy rozkosznego spaniela, lub poznajecie nowego psa znajomych- od razu macie ochotę przytulić go i pogłaskać. Zdziwilibyście się natomiast ile powszechnych przekonań na temat witania się z psami jest niesłusznych. Nie wolno wyciągać  ręki w stronę nowo poznanego zwierzęcia- choćby do powąchania. Nie powinno się też od razu głaskać psa, a już na pewno nie po głowie.  Zbyt głośne „szczebiotanie” i nachalne zbliżanie się w kierunku obcego psa nie jest dla niego nigdy przyjemnym przeżyciem- w najlepszym wypadku zwierzę okaże życzliwe zainteresowanie (jeśli wie, że tego oczekuje od niego właściciel), w najgorszym porządnie się wystraszy a wtedy ciężko przewidzieć jego reakcję…

 

Przede wszystkim zanim przywitamy obranego psiaka należy zapytać jego właściciela o pozwolenie- wiele osób może sobie tego po prostu nie życzyć- wtedy należy odpuścić. Następnie warto zapytać się również ,czego możemy spodziewać się po psiaku – właściciel zna go najlepiej i wie jakie postawy przyjmuje jego zwierzę wobec obcych. Następnie stańmy bokiem do psa i nie patrząc mu w oczy spokojnie poczekajmy ,aż sam podejdzie nas powąchać- nie wyciągajmy w jego stronę rąk- jeśli piesek nie zechce do nas podejść, może to oznaczać , że czegoś się obawia – nie zmuszajmy go zatem do bezpośredniego kontaktu i spróbujmy ponownie za jakiś czas. Jeżeli piesek podejdzie do nas, obwącha spokojnie i wykaże zainteresowanie naszą osobą, po niedługim czasie możemy spróbować pogłaskać go  po bocznej stronie pyska lub klatki piersiowej (strefy socjalne).

 

JAKICH ZACHOWAŃ NALEŻY UNIKAĆ?

 

  1. Unikaj entuzjastycznych okrzykówJ

„Jaki cudny!” , „Słodziak!” – Nasze okrzyki i podwyższone napięcie (choćby pozytywnie podwyższone) może być przez psiaka odebrane jako groźba- przybierze wtedy postawę obronną.  Jeżeli już dojdzie do takiej sytuacji- nie podchodź od razu do zwierzęcia. Daj mu ochłonąć po zaserwowanych bodźcach.

  1. Nie głaszcz od razu!

Nawet, gdy piesek wykazuje zainteresowanie naszą osobą, podchodzi  nas obwąchać – lepiej nie głaskać go od razu- ta tak, jakby nowo poznana osoba w autobusie chciała nas pocałować- . Dajmy mu chwilę na oswojenie się z nami.

  1. Unikaj stref intymnych J

Takimi strefami jest dla psa chociażby głowa, po której najchętniej głaszczemy  nowo poznane zwierzę, nie należy głaskać również karku zwierzęcia, ani dotykać jego łap.  Nowe poznane zwierzę dotykamy tylko po bocznej stronie pyska i klatki piersiowe (strefy socjalne.)

 

  1. Unikaj kontaktu wzrokowego.

W świecie zwierząt dłuższy kontakt wzrokowy często może zostać odebrany jako prowokacja. Zapewne każdy z nas widział kiedyś jak wpatrują się w siebie dwa wrogo nastawione psy…

  1. Nie zmuszaj

Jeżeli pomimo naszych dobrych chęci pies obchodzi nas łukiem, nie chce nawiązać relacji- nie należy go do tego zmuszać. Zwierzę czegoś się obawia- widocznie potrzebuje dużo więcej czasu aby zaufać komuś obcemu.

 

Na konie chcielibyśmy zaznaczyć, że opisane wyżej zasady dotyczą jedynie sytuacji, gdy właściciel  spotkanego  zwierzęcia jest nam znany i jest obecny przy „poznawaniu”. Każde zwierzę w sytuacji stresowej może zachować się nieprzewidywalnie- nawet jeśli zastosujemy się do powszechnie akceptowanego wzorca.  Tak więc stanowczo odradzamy spouchwalanie się z obcymi psami!

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20