JAKI DRAPAK DLA KOTA?

Opublikowano: 2015-05-22 15:39

Marzysz o posiadaniu kota, ale boisz się, że zniszczy Twoje meble?  Nie obawiaj się, ponieważ istnieje proste rozwiązanie tego problemu. Instynkt  kota nakazuje dbać mu o pazurki, które są dla zwierzęcia niezbędnym instrumentem przetrwania. Dzięki drapaniu różnych powierzchni koty pozbywają się martwej części pazurka- jest to swoisty manicure. Jeżeli przyzwyczaisz swoje zwierzę od młodości do korzystana ze specjalnego drapaka , to problem z drapaniem mebli nie będzie musiał Ciebie dotyczyć. Jeżeli Twoje kocię nauczyło się korzystać z drapaka już w hodowli to zadanie będzie jeszcze łatwiejsze.

 

Jak wybrać odpowiedni drapak? Jest kilka kryteriów którymi należy się kierować aby nie popełnić błędu w tak ważnej sprawie.  Na początku warto nadmienić, że koty uwielbiają przebywać w górnych partiach mieszkania, więc będą nam ogromnie wdzięczne jeśli wybierzemy wysoki drapak-drzewko. Na swoim mebelku zwierzę będzie spać, bawić się, ogólnie spędzać dużo czasu, co będzie dodatkowo stymulować  do drapania właśnie  jego.  W drapaku każdego kota powinien się znajdować przynajmniej 1 sizalowy słupek o wysokości min 80cm. (dla ras dużych np. maine coon  słupek powinien mieć przynajmniej 100 cm. długości.).  Równie istotna jest wielkość legowiska/budki drapaka, w której nasz pupil będzie spędzał bardzo dużo czasu- musi  zatem czuć się w niej dobrze i komfortowa. Można założyć, że jeżeli budka ma już wymiar około 40×40 cm. to będzie służyła dobrze naszemu kotu- z mniejszych budek koty często po prostu nie chcą korzystać.

 

Do jakich wniosków doszliśmy po latach wypróbowywania różnych drapaków dla naszych kotów? Czym drapak większy i lepiej rozbudowany, tym większym zainteresowaniem cieszy się wśród kotowatych. Najbardziej pożądanymi elementami w drapaku są oczywiście obszerne budki, ale prawdziwą furorę robią hamaki i okrągłe hamaki- „niecki” w których zwierzęta uwielbiają spać.  Pojedyńcze słupki- choćby wysokie , często stanowią niewystarczającą ochronę naszych mebli- nawet jeżeli mamy po jednym takim słupku w każdym pomieszczeniu. Zawsze powinno się mieć w mieszkaniu przynajmniej 2 drapaki-szczególnie jeżeli mamy więcej niż jednego kota, przyjęło się wręcz zakładać że w każdym pomieszczeniu mieszkania powinien znajdować się 1 drapak.

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20