JAKI KOT DLA RODZINY Z DZIEĆMI ?

Opublikowano: 2015-06-29 11:34

Każdy , kto spędził dzieciństwo w otoczeniu i towarzystwie zwierząt wie jak niebagatelny wpływ na rozwój dziecka mają zwierzęco-ludzkie zażyłości.  Z sentymentem wspominam swojego kota, które towarzyszył mi przez cały okres dzieciństwa i dorastania- bez wątpienia mogę nazwać tego poczciwego futrzaka swoim prawdziwym przyjacielem z tego okresu. Z wielu przyczyn kot jest zwierzęciem idealnym dla współczesnej rodziny, która pragnie wychowywać swe pociechy w duchu empatii i odpowiedzialności za słabszych. Opieka nad kotkiem wymaga oczywiście od naszej pociechy systematyczności i zaangażowania, z drugiej jednak strony kotu nie stanie się wielka krzywdą,  gdy maluch zapomni jednego wieczora o sprzątnięciu w kuwetce, a o pustej miseczce możemy być pewni- kot-rezydent wręcz nie pozwoli nam zapomnieć.  W odniesieniu do psa rzeczy mają się nieco inaczej- nie możemy dopuścić do pominięcia popołudniowego spaceru- co za tym idzie spada na nas bardzo duży obowiązek, któremu samodzielnie na pewno nie sprosta żadne dziecko .  W tym miejscu należy podkreślić, że nawet wybierając małego chomika, nie możemy zakładać, że dziecko podoła wszystkim obowiązkom związanym z posiadaniem zwierzaka,  a naszym zadaniem  jest ciągłe czuwanie nad systematycznością pociechy i ewentualne wyręczanie jej,  gdy nie wywiązuje się z obowiązków względem pupila.

Zaryzykuję stwierdzeniem,  że jeżeli kot był już w naszym domu przed pojawieniem się dziecka to mamy z głowy największy problem- czyli wybór odpowiedniego kota.  Kot jaki jest,  taki zostanie, a z braku innych możliwości będzie musiał się po prostu dostosować do zaistniałej sytuacji. Jednym zwierzętom przychodzi to łatwiej,  drugim ciężej jednak nie wierzę, że przy odrobinie chęci nie da się dojść do konsensusu ze swoim własnym mruczkiem (przeczytaj nasz artykuł o pojawieniu się dziecka w domy w którym mieszka kot). Jeżeli natomiast mamy już dziecko i dopiero planujemy wprowadzenie do domu kociego członka rodziny to warto wybrać zwierzę do tej roli odpowiednie- Spokojne, zrównoważone, skore do zabawy i dobrze znoszące mało delikatne,  dziecięce karesy.

– Kot-urwis Cornish Rex. Wieczne kocie dziecko -pogodne i zawsze skore do zabawy.

– Kot abisyński- przyjacielski i towarzyski- kochający zabawę.

– Ragdoll- łagodny, duży kot o spokojnym i przyjacielskim usposobieniu . Lubi dzieci, uwielbia być noszony na rękach.

– Kot amerykański i europejski krótkowłosy. Radosny kot o żywym i pogodnym usposobieniu. Dobrze dogaduje się z          dziećmi i psami.

– Pers- łagodny i towarzyski. Wymaga codziennego szczotkowania-zadanie dla rodziców. Ceni sobie spokój dlatego nie jest polecany dla bardzo żywiołowych dzieci.

– Kot brytyjski krótkowłosy. Spokojny kanapowy misiek. „Ma wszystko w nosie”. Da się wygłaskać, wyprzytulać. Gdy będzie miał dość to się po prostu schowa.

– Maine Coon- psiokot. Pogodny towarzyski. Asystent rodziny. Wymaga codziennej pielęgnacji.

– Kot birmański. Łatwo przystosuje się do każdej sytuacji.

– Manx- przyjaciel rodziny, uwielbia być w centrum uwagi.

– Kot burmski. Człowiek jest centrum jego świata- wobec dzieci tolerancyjny i opiekuńczy.

Przed wyborem kota rasowego warto zastanowić się , czy lepszym rozwiązaniem nie byłoby adoptowanie kota ze schroniska/fundacji. Nie należy bagatelizować  jak wielki i pozytywny wpływ miałoby zaszczepienie w naszych dzieciach idei pomocy słabszym i pokrzywdzonym. Kotek ze schroniska może być dla naszej pociechy równie dobrym i wdzięcznym przyjacielem. Przy wyborze kota dla dziecka warto zastanowić się również nad adopcją kota dorosłego.  Wolontariusz/hodowca  z pewności pomoże nam dobrać zwierzę o zrównoważonej psychice,  nadające się odpowiednio dla rodziny z dzieckiem.  W przypadku adopcji/zakupu kocięcia nigdy nie możemy mieć pewności jakie zwierzę wyrośnie z tego akurat osobnika.