KLESZCZE I SPÓŁKA.

Opublikowano: 2015-04-13 09:51

W końcu doczekaliśmy się utęsknionej  wiosny. Nasze psy i koty z radością powitały  sezon wielogodzinnych spacerów i wygrzewania się w ogrodzie.  Wraz z długo oczekiwanym słońcem pojawiły się jednak również inne „atrakcje” , które będą z kolei spędzać sen z powiek właścicielom psów przez kilka kolejnych miesięcy. Mowa oczywiście o pasożytach, które za chwilę wejdą w sezon rozkwitu. Lada chwila czeka nas inwazja pcheł i co gorsza kleszczy- które stanowią realne zagrożenie dla zdrowia naszych czworonożnych pupili. Kleszcze przenoszą bowiem, jak wszyscy wiemy  boleriozę , ale i mniej znaną babeszjozę, a o ile ta pierwsza występuje u psów bardzo rzadko – to babeszjoza jest wręcz powszechna i szacuje się , że co 2 pies miał z nią styczność podczas swojego życia. Obie z nich są natomiast chorobami śmiertelnymi.

 

Świecące sukcesy jeszcze parę lat temu preparaty przeciwkleszczowe  typu spot-on (zakraplane na kark) stają się powoli niewystarczające w walce z wciąż mutującymi  i odporniejszymi  szczepami kleszczy. Wielu właścicieli decyduje się na ochronę łączoną i wraz z popularnymi „pipetami” stosuje wysokiej klasy obroże przeciwpchelne i przeciwkleszczowe  (wysokiej jakości obroże typu bayer  kiltix , oraz foresto można stosować  jako jedyną ochronę przeciwkleszczową  u zwierzą, jednak  dla większego komfortu i pewności wielu właścicieli decyduje się łączyć  je z pipetami przeciwpasożytniczymi). Co więcej realia , w których pasożyty stają się coraz odporniejsze zmusza rynek produktów biobójczych do prężnego rozwoju i ciągłego polepszania swoich produktów. I tak jako udoskonalona wersja obroży bayer kiltix powstała obroża bayer  foresto. Z kolei popularny frontline stworzył wersję „combo” łączącą w sobie skuteczność aż dwóch substancji czynnych, dla jeszcze lepszej ochrony zwierzęcia. Warto nadmienić że frontline combo nie tylko zabija pasożyty żerujące na zwierzęciu, ale również zatrzymuje rozwój stadiów larwalnych w całym jego otoczeniu (meble, dywany), co pozwala na całkowite i szybkie opanowanie inwazji pcheł. Bayer proponuje nam z kolei pipety advantix, które przynajmniej teoretycznie uchronią nasze zwierzęta również przed pokąsaniem przez komary. Godnym zauważenia produktem wydają się również tabletki przeciwpchelne/przeciwkleszcowe Bravecto- idealna propozycja dla osób mieszkających na obrzeżach miast. Choć obroże i pipety dla zwierząt  są wodoodporne- to nie stanowią z reguły wystarczającej ochrony dla psów,  które zażywają codziennych kąpieli w stawie, czy oczku wodnym. Tabletka Bravecto dla psa,  chroni go przeciwkleszcowe przez okres 3 mieśięcy.

 

W nieco lepszej sytuacji znajdują się właściciele kotów, które nie są narażone na ryzyko zchorowania na babeszjozę . Pamiętajmy jednak, że cokolwiek rzadka bolerioza stanowi dla nich jednak realne zagrożenie, a inwazja pcheł, czy wszołów nie tylko nie jest dla zwierzęcia i jego rodziny niczym przyjemnym, ale też wiąże się z ryzykiem zakażenia pasożytami wewnętrznymi, które z kolei w sposób inwazyjny wpływają na zdrowie zwierzęcia.

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20