NAJPOPULARNIEJSZE RASY PSÓW- PSY, KTÓRE PODBIŁY SERCA POLAKÓW. YORKSHIRE TERIER.
Ojczyzną małego Yorka jest Szkocja, gdzie małe terierki, które obecne uznajemy za protoplastów Yorkshire Teriera były początkowo towarzyszami robotników licznych przędzalni. Uznaje się, że Yorki powstały z połączenia kilku terierów- między innymi: Dandie Dinmont Terrier, Clydesdale terrier i Skye terier. Małe Yorki musiały ciężko zapracować na swój utrzymanie- w swej ojczyźnie początkowe spełniały głównie funkcję naczelnych szczurołapów , w późniejszym czasie wykorzystywane je do polowań na króliki. Urok tej rasy szybko zauważyły jednak wyższe warstwy społeczne i po stosunkowo niedługim czasie Yorki stały się równie popularne wśród elit. Rasę tą zaczęto stosunkowo wcześnie wystawiać, bo już w 1898 r.
Obecnie Yorkshire terier hodowany jest jako rasa ozdobna. Elegancki, długowłosy pies o prostym włosie , z przedziałkiem biegnącym od nosa, aż do koniuszka ogona, o zwartej, silnej, aczkolwiek opływowej budowie. Waga ciała Yorka powinna wynosić od 2,5- 3,1 kg. , wzrost nie powinien przekraczać 25 cm. Psy niewystawiane najczęściej noszą krótką fryzurkę „na szczeniaka” . Takie uczesanie znacznie ogranicza zabiegi pielęgnacyjne, jakie winniśmy przeprowadzać na naszym pupilu.
Rozkoszny łobuziak
York to niepoprawny nicpoń, który jednak „kupuje nas” pociesznym wyglądem dziecięcia. Wesoły i niezmordowany w zabawie- w domu często odgrywa rolę nadwornego clowna. Jest bardzo prorodzinny- pragnie uczestniczyć we wszystkich zajęciach domowych , a nawet w nich na swój sposób „pomagać” . Choć mały ciałem- jest niezrównany duchem. Sam siebie postrzega jako stróża domowego ogniska. Jeżeli ktoś puka do drzwi- „swojego” przywita całą gamą wdzięcznych uśmiechów i zalotów, natomiast obcego powita ujadaniem i warczeniem. Doskonały do każdego domu i mieszkania. Spełni się w roli aktywnego towarzysza na długich spacerach po lesie, ucieszy się z możliwości wielogodzinnego buszowania w trawie na przydomowym podwórzu, ale przyzwyczai się również doskonale do życia w mieszkaniu- o ile będzie mógł w nim dokazywać do woli. Wspaniały towarzysz dla singla, osoby starszej, ale także dla rodziny z dorastającymi dziećmi. Dzieci musza być na tyle duże , by zrozumieć, że piesek winien być traktowany delikatnie i z szacunkiem. Nadmiernie szturchany i popychany Yorczek może bowiem zamanifestować niezadowolenie wymownym warknięciem, a nawet ugryźć małego napastnika… Po chwili wszystko wraca do normy- York nie jest pamiętliwy- niemiłe wrażenia i ślady po ugryzieniu mogą natomiast zrazić pociechę do małego domownika. O czym należy pamiętać? Choć mały Yorczek przypomina wyglądem zabawkę, to jest prawdziwym, pełnokrwistym terierem z ogromnym temperamentem. Choć bez oporów zniesie noszenie w damskiej torebce- to świat powinien poznawać i eksplorować na własnych nogach, a nieumiejętnie wychowany zapragnie rządzić całym domem i wszystkimi domownikami. Niewychowany York to zwierzę agresywne i nerwowe- dlatego od szczenięcia należy kategorycznie oduczać go niepożądanych zachowań , takich jak szczekanie bez powodu , zjadanie resztek ze stołu i tym podobne rysy dominacyjne- rozpieszczanie ujmie zanadto pozytywnych cech z usposobienia naszego pupila.
Pielęgnacja.
Choć pielęgnacja wystawowego Yorka wymaga nieustannej uwagi i częstych wizyt w psich salonach piękności to Yorki „na kolanka” nie są aż tak bardzo kłopotliwe- należy po prostu zaakceptować fakt, że szata naszego pupila nigdy nie będzie nienaganna. Yorka nie kąpiemy częściej niż raz w miesiąca, a po kąpieli nakładamy obficie odżywkę. Oczywiście jeżeli nasz pupil ubrudzi się na spacerze zawsze należy go dokładnie wyczesać, aby powrócił do dawnej formy. Regularnie wyrywamy włosy z uszu i wyrównujemy włosy przy uszach. Kucyk nad oczami natomiast obcinamy lub odsuwamy z czoła za pomocą wstążki lub klamerki.
Za co kochamy Yorka?
Kochamy go za jego szczenięcy wdzięk, a jednoczenie za ruchy gentelmena. Za jego energię i ciekawość świata, niezmordowaność w zabawie i chwile, gdy siedzi grzecznie na naszych kolanach pozwalając głaskać się do woli. Kochamy go za wszystko – bo jest i pozwala się cieszyć nam swoją obecnością 🙂
Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20