NAJPOPULARNIEJSZE RASY PSÓW. PSY, KTÓRE PODBIŁY SERCA POLAKÓW:OWCZAREK NIEMIECKI
Owczarek niemiecki to najczęściej wybierana przez Polaków rasa psa. Owczarki spotkamy w miastach, miasteczkach i na wsiach, ponadto dały one początek dużej grupie psów „w typie rasy”. Różnej wielkości „wilczury” o umaszczeniu zbliżonym do owczarka to również najczęściej spotykane w naszym kraju mieszańce. Gdzie doszukiwać się fenomenu tej rasy? Są to przede wszystkim psy wszechstronne! Niezwykle inteligentne, o silnym instynkcie pracy owczarki od wielu lat używane są w ratownictwie, policji, wojsku i jako przewodnicy niewidomych. Jako psy Towarzyszące sprawiają wrażenie niezwykle inteligentnych i pojętnych (bo i są takie w istocie). Idealny jako stróż, owczarek niemiecki zaaklimatyzuje się również w miejskim mieszkaniu, jeżeli tylko zapewnimy mu odpowiednią dawkę ruchu i sensowne zajęcie (chociażby w postaci któregoś z psich sportów np. dogfrisbee lub agillity).
WYGLĄD
Owczarek niemiecki to pies średniej wielkości o nieco wydłużonym tułowiu i mocnej budowie. Linia grzbietu opada charakterystycznie w kierunku zadu, co sprawia wrażenie, jakby pies nieustannie pozował do zdjęcia. Posiada stosunkowo dużą głowę z kufą stanowiącą połowę jej długości i sterczące, szerokie u nasady trójkątne uszy. Wśród owczarków niemieckich wyraźnie zaznaczony jest podziała na psy hodowane z naciskiem na eksterier i psy użytkowe. U tych pierwszych obserwujemy łukowaty kręgosłup silnie pochylony ku zadowi, co zapewnia im wysokie lokaty na wystawach. Psy użytkowe natomiast mają prosty kręgosłup, słabsze kątowanie – wykazują jednak silniejszy pęd do pracy i zdobywają wysokie miejsca w turniejach psich sportów. Niegdyś uznawano trzy typy szaty owczarka niemieckiego- krótką, długą i szorstką. Na chwilę obecną niekiedy rodzą się jeszcze długowłose owczarki- nie są jednak dopuszczane do wystaw, a jedyną dopuszczalną odmianą jest odmiana krótkowłosa (na głowie, przednich stronach kończyn i łapach włos krótki i gęsty. Na tylnych stronach kończyn ,do śródręcza i stawu skokowego włos nieco dłuższy, na udach włos tworzy niewielkie portki). Dopuszczalna jest maść czarna z podpalaniem płowym, żółtym, jasnoszarym, oraz jednolita czarna i szara. Popularne niegdyś białe owczarki są w chwili obecnej nieuznawane.
ZDROWIE
Owczarki niemieckie – jak i większość dużych psów są szczególnie narażone na dysplazję stawu biodrowego, która to przypadłość może spowodować na starość wiele bólu i problemy z poruszaniem się. Ważne jest więc stosunkowo szybkie zdiagnozowanie choroby, gdyż prosty zabieg chirurgiczny może oszczędzić mu wiele cierpienia. Owczarki często cierpią na demienilizację rdzenia (nerwy w rdzeniu kręgowym pozbawione osłonki nerwowej), a także narażone są w średnim stopniu na skręt żołądka – przypadłość typową dla wszystkich przedstawicieli ras dużych.
TEMPERAMENT I WYCHOWANIE
Owczarek niemiecki to wszechstronny pies o szerokim zastosowaniu użytkowym, a także najpopularniejszy pies rodzinny. Bystry, pewny siebie, szybko uczący się, gotowy jest dostosować się do wszelkich warunków i sytuacji, będzie jednak nieszczęśliwy ,gdy jego funkcja sprowadzi się tylko i wyłącznie do bycia przyjacielem rodziny. Ten inteligentny pies będzie się tylko w tej roli marnował, co odbije się negatywnie na jego samopoczuciu i może być powodem niewłaściwego zachowania. Owczarek musi mieć zajęcie – pracować lub uprawiać psie sporty. Doskonały stróż – nieustępliwy wobec obcych potrafi okazać właścicielowi całkowitą uległość, wszystkich domowników traktuje z miłością – jest wobec nich bezgranicznie wierny i oddany. Najlepszym miejscem dla niego będzie dom z ogrodem- choć w gruncie rzeczy pies ten jest w stanie przystosować się do życia w mieszkaniu (wewnątrz zachowuje się spokojnie), wymaga dużo ruchu i uwielbia przebywać na świeżym powietrzu – nie zmienia to jednak faktu, że należy zapewnić mu zajęcie. Polecany dla osób/rodzin aktywnych. Szczenię owczarka wymaga gruntownej socjalizacji już od pierwszych tygodni życia (zaznajamianie psa ze zwierzętami, ludźmi, różnorakimi bodźcami).