PIERWSZE ZWIERZĄTKA- KANAREK

Opublikowano: 2014-11-27 11:34

Chciałbyś sprawić pociesze pierwszego pupila, warunki nie pozwalają Ci jednak na zaopiekowanie się psiakiem lub kociakiem? Być może kanarek do najlepsze rozwiązanie dla waszej rodziny.

 

Opieka nad kanarkiem nie pochłania tyle czasu i pieniędzy co opieka nad psem, co nie zmienia jednak faktu, że należy zastanowić się 7 razy zanim kupi się jakiekolwiek żywe zwierzątko.

Przede wszystkim należy pamiętać, że śpiew kanarka samczyka- choć piękny, jest również bardzo głośny, a nasz pupilek może nas nim raczyć o każdej porze dnia. Co więcej mogą nas również zrazić piórka i ziarenka rozrzucone wokół klatki. Nie zmienia to jednak faktu, że pierzasty śpiewak jest jednym z mniej kłopotliwych zwierzątek domowych.

Jeżeli planujemy zakup jednego samczyka- warto zastanowić się czy jesteśmy w stanie zapewnić mu swoją obecność na kilka godzin dziennie. Kanarki są bardzo towarzyskie i nie lubią samotności- długie rozmowy z pupilem i zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że zwierzątko bardzo szybko przyzwyczai się do naszego towarzystwa i podczas swobodnych lotów będzie chętnie przylatywało dotrzymywać nam towarzystwa.

Jeżeli spędzamy poza domem dużo czasu zastanówmy się natomiast nad kupnem dwóch kanarków- parki lub samiczek. Co prawda samce posiadające towarzystwo płci pięknej śpiewają jedynie podczas okresu godowego, a samiczki z reguły nie urzekają pięknym śpiewem, ale w towarzystwie przedstawicieli swojego gatunku zwierzęta te czują się znacznie lepiej. Z reguły nie da się ich jednak już tak bardzo oswoić.

 

Klatka dla kanarka powinna mieć min. 40 cm wysokości i być szeroka na co najmniej rozpiętość skrzydeł ptaka tj. ok. 35 cm. (pamiętajmy jednak, że czy większa klatka, tym lepiej dla naszego pupila. ) Rozstęp prętów w klatce dla kanarka nie powinien natomiast przekraczać 1 cm., gdyż w przeciwnym wypadku zwierzę może próbować przecisnąć łepek między prętami, co może się dla niego skończyć tragicznie… W Klatce dla kanarka umieszczamy poidło, miseczkę na pokarm i basenik kąpielowy. Wszelkiego typu zabawki, takie jak chociażby huśtawka dla ptaków- również są rzecz jasna mile widzianeJ W klatce powinny znajdować się również okresowo wymieniane, przynajmniej dwie żerdki stworzone z prawdziwych gałązek z korą. Jako podłoża używamy natomiast papieru, drewienek bukowych, lub granulowanego podłoża dla gryzoni typu „pelet”. Nie jest prawdą, że piasek jest kanarkom niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia procesu trawienia- może on być jednak również z powodzeniem użyty jako ściółka. Jego niewątpliwym minusem jest jednak fakt, że będzie ciągle porozsypywany wokół klatki.

 

Kanarek wymaga dobrze zbilansowanego żywienia, gdyż w niewoli ptaszki te bardzo często ulegają nadmiernemu otłuszczeniu, co w sposób znaczący rzutuje na długość ich życia. Kanarek powinien mieć zapewniony stały dostęp do świeżej, czystej wody i sepii (specjalne wapno dla ptaków). Żywimy go natomiast mieszanką ziaren dobrej jakości (ok. łyżeczki dziennie), skiełkowanymi nasionami, sporadycznie owocami i warzywami. Raz w tygodniu podajemy kanarkowi specjalny pokarm jajeczny- w okresie pierzenia i lęgów- codziennie.

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20