PIERWSZE ZWIERZĄTKA: PATYCZAKA DLA PRZEDSZKOLAKA…

Opublikowano: 2014-10-31 16:32

Niekłopotliwe patyczaki kilka lat temu zaczęły pojawiać się w przedszkolach i szkołach podstawowych. Dlaczego? Małe , niedrogie w utrzymaniu zwierzątko stało się narzędziem w rękach nauczycieli- opieka nad patyczakami uczy dzieci systematyczności i odpowiedzialności, co więcej stosunkowo niskie wymagania bytowe oraz ciekawa biologia tego owada (choćby rozmnażanie partonogenetyczne- przez podział ) sprawiły że stał się on wdzięcznym przedmiotem do obserwacji, a także obiektem „projekcików” prowadzonych w ramach lekcji biologii/przyrody w szkołach.

 

Ale czemu przedszkolak/uczeń nie miałby prowadzić takiego projekciku na stałe? Dłuższa obserwacja tak ciekawego gatunku- prowadzenie hodowli patyczaków to doświadczenie, które może wnieść bardzo wiele do rozwoju naszej pociechy. Naszym- rodziców zadanie jest natomiast prawidłowe ukierunkowanie dziecka i pomoc przy codziennych czynnościach   pielęgnacyjnych, pokazanie mu jak stworzyć patyczakom odpowiednie warunki, jak o nie dbać, by zapewnić im wszystkie potrzebne czynniki do rozwoju i rozmnażania.

 

NA POCZĄTEK…

 

Najczęściej dostępny w sprzedaży patyczak to Carausius morosus, który (jak sama nazwa wskazuje ) wyglądem przypomina patyk- ubarwienie tych zwierząt zależne jest o warunków środowiskowych a także cech osobniczych może utrzymywać się we wszelkich tonacjach brązu bądź zieleni.Dorosła samica patyczaka osiąga maksymalne rozmiary 8cm. długości, samce natomiast rzadko przekraczają 6 cm.

 

Odpowiedni pojemnik do hodowli patyczaka to wszelkiego typu plastikowe faunaria i szklane terraria dla gadów, których wymiary będą adekwatne do rozmiarów, a przede wszystkim ilości hodowanych przez nas patyczaków (ponieważ zwierzęta te rozmnażają się nie tylko płciowo ale również partonogenetycznie- przez podział bez konieczności posiadania samca, może się okazać że w naszym terrarium szybko nastanie przegęszczenie). Do hodowli jednego osobnika wystarczy pomieszczenie 20x15x20 cm. , jeśli mamy ich więcej- musi być ono stosunkowo większe. Patyczaki w naturze zamieszkują tereny tropikalne –subtropikalne, toteż należy zapewnić im temperaturę na poziomie 20-30 stopniu Celsjusza (z reguły w mieszkaniach temperatura pokojowa nie spada poniże 19 stopni ,więc nie jest konieczne dogrzewanie). Z kolei wilgotność na poziomie 40-50% zapewniamy poprzez zraszanie podłoża terrarium letnią wodą 2x dziennie. W terrarium umieszczamy podłoże- torf, oraz gałązki (obowiązkowo) po których patyczaki będą się wspinać, a także liście, które stanowią ich pożywienie a jednocześnie element dekoracji.

Co jedzą patyczaki? Liście. I jakkolwiek w okresie letnim wystarczy wybrać się do lasu, by zapewnić wikt naszym pupilom, to w zimę możemy napotkać pewne trudności… Najlepiej więc już latem mrozić część swoich leśnych „zbiorów” na czarną godzinę, ewentualnie możemy posiłkować się natką pietruszki i liśćmi cykorii. Podstawę żywieniową naszych pupili powinny stanowić natomiast liście róży, winorośli ,bzy białego, krzewów owocowych , wiśni, czereśni, warzyw: wspomnianej pietruszki, marchwi, ziemniaków, fasoli, bobu, a także mniszka, jasnoty, babki, oraz liśćmi roślin pokojowych: trzykrotki, róży chińskiej, lipki pokojowej, mirtu i innych.

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20