POMOŻEMY CI WYBRAĆ IDEALNE LEGOWISKO DLA PSA.

Opublikowano: 2015-03-05 15:44

Kluczową sprawą podczas wyboru legowiska dla psa jest dobranie odpowiedniego rozmiaru posłania w stosunku  do gabarytów pupila. Uznaje się, że najlepiej jest zmierzyć psa od czubka nosa do nasady ogona (długość legowiska), oraz pionowo – od podłoża do najwyższego punktu ucha (szerokość legowiska) , następnie do obydwu wymiarów dodajemy przynajmniej 20 cm. (w przypadku ras dużych 30cm lub więcej) i otrzymujemy wymiary , jakie powinna posiadać leżanka naszego pupila, aby czuł się na niej dobrze i komfortowo.

Nie bez znaczenia jest również materiał z jakiego zostało wykonane posłanie, oraz wypełnienie. Dla ras dużych, ewentualnie dla psów ,które mają tendencję do niszczenia legowisk najlepiej jest wybrać legowisko z kodury- niezwykle mocnej tkaniny, która jest również bardzo wygodna do czyszczenia. Posłania z kodury wystarczy przetrzeć wilgotną, a następnie suchą ściereczką, aby doprowadzić je do porządku (nie dotyczy to oczywiście bardzo silnych zabrudzeń).

Co więcej legowisko nie powinno być zbyt miękkie- wbrew naszym przekonaniom pies nie wyśpi się dobrze na mięciutkiej poduszeczce, gdyż nie stanowi ona właściwego podparcia dla kręgosłupa, dlatego dobre legowisko dla psa powinno być stosunkowe sztywne.

Jeżeli do naszego domu w najbliższym czasie ma zawitać szczenię- nie nastawiajmy się na to, że zakupione za legowisko wystarczy psiakowi na całe życie. Piesek bardzo szybko wyrośnie  z niewielkiego, szczenięcego posłania. Z kolei kupowanie olbrzymiego pontonu dla 3-miesięcznego szczenięcia mija się z celem, gdyż na tak dużej przestrzeni nie będzie szczenięciu ani  przytulnie, ani komfortowo. Idealnym rozwiązaniem dla piesków ras małych jest legowisko typu „budka”, gdyż nierzadko posiadają one instynktowną potrzebę schowania się „w norze”, którą to potrzebę legowisko budka doskonale zaspokaja. Na taras lub balkon  polecamy wytrzymałe na zabrudzenia i warunki atmosferyczne pontony i kanapy z kodury, z kolei jako estetyczne legowiska do domu lub mieszkania doskonale sprawdzą się standardowe legowiska „owalne” z poduchą lub bez (poducha nie jest z reguły w tych  zbyt miękką ani za twarda lub modne ostatnimi czasy materace dla psów.

 

W ofercie sklepów zoologicznych pojawiły się jakiś czas temu niezwykle ozdobne posłania stylizowane na eleganckie sofy i łoża z kolumienkami i baldachimem. Przed dokonaniem tak poważnego zakupu (jest to nierzadko wydatek rzędu kilkuset złotych) warto jednak zastanowić się czy jest to naszemu zwierzęciu potrzebne i przede wszystkim czy będzie mu na takim posłaniu wygodnie, bo przecież piękny wygląd to nie wszystko…

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20