PRZEROST DZIOBA U PAPUGI- PRZYCZYNY ZAPOBIEGANIE KOREKCJA
Dziób papugi to narząd wielofunkcyjny i wielozadaniowy. Służy między innymi do pobierania i rozdrabniania pokarmu, karmienia piskląt czy przeprowadzania czynności pielęgnacyjnych. Spełnia również funkcje motoryczne (pomaga papudze przemieszczać się- choćby poprzez wspinanie) i obronne. Choć papuzie dzioby są bardzo silne, częściej zwierzęta te wykonują nimi raczej precyzyjne i delikatne czynności. Jest to zatem narząd niezwykle wszechstronny, niezbędny do życia naszym pupilom. Odpowiedzialny opiekun regularnie monitoruje stan dzioba swojej papugi , by szybko zareagować w razie jego przerostu, gdyż może on spowodować między innymi brak możliwości pobierania pokarmu.
PRZYCZYNY PRZEROSTU DZIOBA
1. Najczęstszą przyczyną przerostu dzioba papugi jest brak możliwości jego efektywnego ścierania. Jeżeli warstwa rogowa dzioba wydaje się zdrowa, a pomimo tego dziób uległ przerostowi, warto rozejrzeć się po otoczeniu naszego ptaka. W klatce naszej papugi nie powinno zabraknąć sepii, ale także umiejscowionych skośnie i poprzecznie gałęzi, które umożliwiają ptakom prawidłowe ścieranie dzioba na wszystkie możliwe sposoby.
2. Jeśli dziób naszego ptaka jest kruchy i łamliwy, a na jego powierzchni znajdują się „pumeksowate” narośle- przyczyną przerostu dzioba naszego ptaka jest świerzb. Świerzb w zaawansowanej postaci może nawet uniemożliwić prawidłowe skorygowanie dziba papugi, toteż należy jak najszybciej rozpocząć jego leczenie u lekarza weterynarii- proces leczenia świerzbu jest niestety długi i żmudny.
3. Jeżeli dziób naszego ptaka jest kruchy i łamliwy, nie posiada jednak „pumeksowatych” narośli- wszystko wskazuje na niewłaściwe funkcjonaowanie wątroby- może być ono następstwem infekcji, zatrucia lub choroby nowotworowej. Należy jak najszybciej pokazać ptaka lekarzowi weterynarii , który poza korekcją dzioba powinien również zdiagnozować chorobę zwierzęcia i rozpocząć adekwatne leczenie.
4. Przerost dzioba i pazurków ptaka równie często świadczy o złej –zbyt tłustej i ubogiej w witaminy diecie. W tym wypadku po korekcji dzioba należy skorygować również dietę zwierzęcia pod katem kaloryczności, a także rozpocząć podawanie dodatków witaminowych.
5. Powtarzające się przerosty dzioba mogą świadczyć o złym jego ułożeniu -„zgryzie”, który może być dla nas na pierwszy rzut oka niewidoczny. Po zdiagnozowaniu krzywego zgryzu u papugi niezbędne są regularne korekcje dzioba do końca życia zwierzęcia.
KOREKCJA DZIOBA
U małych papug korekcji dzioba dokonuje się cążkami do paznokci- u większych ptaków konieczne jest natomiast wykorzystanie specjalnej „szlifierki”. W obydwu przypadkach nie powinien robić tego amator, a jedynie doświadczony hodowca lub lekarz weterynarii. Przerośnięty dziób jest jednocześnie lepiej ukrwiony, toteż bardzo łatwo uszkodzić podczas korekcji naczynia krwionośne, czego skutkiem jest duża bolesność okaleczonego dzioba.
Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20