SAMI HODUJEMY KARMÓWKĘ DLA GADÓW.

Opublikowano: 2015-03-12 14:45

Ostatnie lat były bardzo łaskawe dla terrarystyki w naszym kraju. Moda na gady i płazy utrzymywane w szklanych terrariach  stała nie tylko atrakcyjnym hobby, ale również modnym elementem wystroju mieszkania , a nawet sposobem na życie wśród wielu pasjonatów. Wiele osób , które marzą o rozpoczęciu przygody z terrarystyką,  w dalszym ciągu przeraża jednak słaba dostępność karmówki dla naszych domowych płazów i gadów. Świerszcze, mączniki, czy karaczany nie każdy sklep posiada w ofercie, a i przy stałej dostępności warto jest zaopatrywać się w karmówkę  z pewnego źródła. Hodowle komercyjne owadów nierzadko borykają się bowiem z inwazjami pasożytów (np. roztocza) , którymi bezwiednie zarażamy swoich pupili.  Najpewniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest samodzielna hodowla owadów karmowych dla gadów/płazów. Dziś podpowiemy wam, jak samodzielnie założyć hodowlę karmówki  we własnym mieszkaniu.

 

ŚWIERSZC DOMOWY

Swierszcz domowy (Acheta domesticus)jest gatunkiem świerszcza najczęściej spotykanym w hodowli karmowej, jednak poszczególne gatunki nie różnią się od siebie wymaganiami.  Owady hodujemy w pojemnikach szklanych lub plastikowych o wymiarach ,min. 50×30 cm. Najistotniejszą rzeczą jest to, aby pojemniki używane do hodowli karmowej posiadały dobrą wentylację, oraz były dobrze zabezpieczone przed ucieczką owadów (aczkolwiek ucieczek nie da się wyeliminować w 100 procentach). W pojemniku hodowlanym powinniśmy utrzymywać wilgotność na poziomie 40%- wyższa może doprowadzić do rozwoju patogenów i pleśni.  Aby  maksymalnie powiększyć owadom przestrzeń życiową układamy na powierzchni dna pojemnika wytłoczki po jajkach.  Do zakopywania złożonych przez samice jaj niezbędne będzie wyłożenia pojemnika warstwą wilgotnej ściółki tj. torfu lub włókna kokosowego. Świerszcze najlepiej mnożą się w temperaturze 24-265 stopni Celsjusza, a podłoże (wraz z jajami ) należy przekładać co jakiś czas do osobnego zbiornika, zapobiegnie to w pewnym stopniu wykopywaniu i zjadaniu jaj przez osobniki dorosłe. Świerszcze żywimy warzywami (oprócz sałaty) i  owocami- nie należy jednak zapominać o konieczności podawania białka zwierzęcego (np. karma dla psów/kotów) , gdyż kanibalizm jest u tego gatunku powszechny.

 

MĄCZNIK MŁYNAREK

Minimalny zbiornik do hodowli Tenebrio molitor  to 20x20cm . W hodowli tego owada dobrze sprawdzają się niskie faunaria i akwaria, gdyż dorosłe formy mącznika (żuki) nie potrafią latać. Nie jest zatem  konieczne stosowanie żadnej pokrywy. Na dno pojemnika należy wysypać otręby pszenne lub owsiane. Mączniki najlepiej rozmnażają się w temperaturze 25-35 stopni Celsjusza. Czas lęgnięcia i rozwoju larw zależny jest od temperatury w pojemniku- czym wyższa – tym larwy rozwijają się szybciej. Dorosłym osobnikom raz w tygodniu dostarczamy wodę np. w postaci kawałka ogórka. U mączników w przeciwności do świerszczy walory karmowe posiadają larwy- nie osobniki dorosłe.

 

KARACZAN SZARY

Nauphoeta cinerea jest karaczanem najprostszym w hodowli.  Karaczany żywią się właściwie wszystkim,  jednak najkorzystniej jest podawać im owoce, warzywa, ewentualnie pokarm dla psów i kotów. Kanibalizm wśród karaczanów jest raczej znikomy, a co ciekawsze najchętniej rozmnażają się one w jak największym zagęszczeniu osobników. Pojemnik hodowlany powinien mieć  przynajmniej 20×20 cm. , a najlepsza temperatura do rozrodu to ok. 26 stopni Celsjusza. Pojemnik należy dobrze zabezpieczyć przed ucieczkami- sprawdzonym sposobem jest posmarowanie wewnętrznej ściany pojemnika wazeliną na wysokości poza którą  nie chcemy „wypuścić” karaczanów (doskonale wspinają się po ścinkach akwariów/terrariów). Jako podściółkę stosujemy włókno kokosowe lub torf.

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20