SYNDROM STRESU WĄSÓW- CO TO TAKIEGO?

Opublikowano: 2015-02-23 14:46

Być może zauważyliście, że niektóre koty zachowują się przy jedzeniu spokojnie, pozostawiając okolice miski czyściutkie-  inne osobniki natomiast niczym prawdziwe niechluje rozrzucają pokarm wszędzie dookoła i  konsumują pożywienie bezpośrednio z podłogi. Moi drodzy… jeżeli wasze koty zachowują się właśnie w ten sposób nie oznacza to wcale, że są nieporządne.

Wibrysy- kocie wąsy są niezwykle czułymi narządami kociego dotyku.  Dzięki nim nasz pupil potrafi bezbłędnie  poznać  i ocenić swoje otoczenie. Istnieje nawet teoria, że rozstaw kocich wąsów odpowiada całkowitej szerokości kota, pozwalając mu ocenić, czy jest w stanie przecisnąć się przez dany otwór/szparę.

Na czym polega syndrom stresu wąsów?

Jeżeli kocia miseczka jest zbyt wąska/głęboka to jej brzegi drażnią kocie wibrysy. U wrażliwych kotów skutkuje to wygrzebywaniem jedzenia z miseczki na podłogę, przed jego skonsumowaniem, niedojadaniem (miseczka zostaje opróżniona do połowy), w skrajnych wypadkach odmową przyjmowania pokarmu. Jeżeli podejrzewamy syndrom stresu wąsów u swojego pupila -wymieńmy po prostu jego miseczki na płaskie i i szerokie, lub po prostu na głębokie talerze obiadowe. Jeżeeli  pomimo tego  zwierzę w dalszym ciągu odmawia przyjmowanie pokarmu należy skonsultować się z lekarzem weterynarii,  ponieważ przyczyn problemu może okazać się więcej.

Osobiście zachęcam wszystkich do wyboru właściwych miseczek, nawet jeżeli  zwierzę nie cierpi na syndrom stresu wąsów. W sprzedaży dostępne są płaskie miseczki w kształcie rozszerzonego owalu lub rynienki, które dają naszemu pupilowi pełen komfort podczas spożywania pokarmu.

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20