TROCHĘ EGZOTYKI DLA MIŁOŚNIKÓW GRYZONI- AFRYKAŃSKA MYSZ KOLCZASTA

Opublikowano: 2014-11-18 15:05

Afrykańskie myszy kolczaste choć obecne w sprzedaży od wielu lat nigdy nie zdobyły popularności podobnej do myszek japońskich, które stały się niesamowicie lubianymi pupilami w polskich domach. Bez wątpienia posiadają one nietuzinkowy i ciekawy wygląd ,jednak wciąż obowiązuje obiegowa opinia, że są one mniej towarzyskie i nie da się ich oswoić. Osobiście uważam, że nie jest ona jednak uczciwa- choć myszy kolczaste potrzebują na to odrobinę więcej czasu- to można je oswoić i czerpać satysfakcję z obcowania z grupą tych gryzoni i ich obserwacji.

 

WYGLĄD ZEWNĘTRZNY I BEHAWIOR

 

Zwierzątko o krępej budowie, w odcieniach piasku z jaśniejszym brzuchem. Głowa spiczasta z sterczącymi, okrągłymi uszami. Tył grzbietu pokrywają charakterystyczne kolce. Myszki kolczaste osiągają długość ciała do 20 cm. z czego 9-12 cm. stanowi ogon. Myszy kolczaste to zwierzęta stadne i pod żadnym pozorem nie powinny być hodowane pojedynczo. Z reguły nawet samce tego gatunku są nastawione względem siebie pokojowo, jeżeli natomiast na zbyt małej przestrzeni utrzymujemy zbyt duże zagęszczenie myszek może dochodzić między nimi do krwawych walk. Oswojenie myszek kolczastych wymaga troszeczkę więcej czasu ,niż w wypadku chociażby myszy laboratoryjnych, jednak warto włożyć w nie  trochę wysiłku, który pomoże nam w przyszłości czerpać więcej satysfakcji z obcowania z myszkami. Na pewno ze względu na płochliwy charakter tego gryzonia, nie należy z niczym się śpieszyć i unikać w obecności pupili gwałtownych ruchów.

 

POMIESZCZENIE DLA MYSZEK

 

Przede wszystkim musimy dokonać wyboru pomiędzy klatką a terrarium. Za terrarium przemawia fakt, że możemy wysypać w nim grubszą warstwę ściółki, w której gryzonie uwielbiają się zakopywać ,z kolei w klatce mamy lepiej przeprowadzoną cyrkulację powietrza. Odpowiedni dla myszy kolczastych rozstaw prętów w klatce to 0,5 cm. dla zwierząt młodych, oraz 1 cm. dla dorosłych myszek.  W środku umieszczamy różnego typu drewniane zabawki dla gryzoni, kołowrotek z litą bieżnią , poidło kulkowe z metalową końcówką i ciężką, ceramiczną miseczkę na pokarm. Jako podłoża możemy używać natomiast  drobnego granulatu kukurydzianego ( najlepiej odzwierciedla naturalny biotop myszy kolczastej) , wiórek drewnianych lub naturalnej ściółki bawełnianej. Odpowiedni wymiar pomieszczenia dla kilku myszek to 80×50 cm.

 

ŻYWIENIE

 

Myszy kolczaste są zwierzętami wszystkożernymi. Najbezpieczniej jest podawać im dobrze zbilansowany pokarm dla chomików karłowatych. W żywieniu myszek unikamy pokarmów tłustych, gdyż zwierzątka te mają tendencję do nadmiernego otłuszczania się i cukrzycy. Bardzo ważnym jest suplementowanie diety myszy kolczastych w białko zwierzęce, poprzez podawanie raz w tygodniu owadów karmowych (np. mączniki), lub kilku ziarenek kociej/psiej karmy dobrej jakości. Sporadycznie myszkom kolczastym możemy podawać również owoce i warzywa.

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20