TROCHĘ EGZOTYKI DLA MIŁOŚNIKÓW GRYZONI – WIEWIÓRKA CHŃSKA

Opublikowano: 2015-01-16 14:40

Wiewiórka chińska Tamiops swinhoei to kolejna propozycja dla miłośników wiewiórek. Są bardzo popularnymi pupilami w Niemczech. Ich niezaprzeczalną zaletą jest bez wątpienia dzienny tryb życia.

Biorąc po d uwagę fakt, że większość hodowanych w Polsce gryzoni prowadzi nocne życie, możliwość obcowania ze zwierzęciem  w ciągu dnia jest nie lada „rarytasem”. Zwierzęta te w naturze żyją w niewielkich grupach rodzinnych i żywią się owocami, insektami, a także spijają nektar z kwiatów, z czego słyną na całym świecie. Ich dieta w niewoli oparta powinna być właśnie na owocach- insekty podajemy również- nie rzadziej niż raz w tygodniu.

Warunki utrzymania:

Woliera wewnętrzna lub zewnętrzna (w okresie wiosenno-letnim) , ewentualnie klatka o wymiarach nie mniejszych niż 100x40x100cm. Jako podłoża możemy użyć standardowego podłoża granulowanego dla gryzoni, ewentualnie drewienek bukowych. Generalnie mamy tutaj dużą dowolność- nie polecam jednak stosowania trocin, ze względu, iż wiewiórki będą je rozsypywać. Wiewiórki (nie dotyczy to jedynie tego jednego gatunku) nie załatwiają swych potrzeb fizjologicznych w jednym miejscu klatki- dlatego należy przygotować się emocjonalnie na to, iż nie jest to pod tym kątem najczystsze zwierzątko na świecie. Najlepiej jest trzymać wiewiórki w niewielkich grupach, przy czym między dwoma samcami mogą zdarzać się konflikty. Jeżeli hodujemy parkę nie ma potrzeby odłączania samca na czas ciąży i porodu. W miocie znajduje się do 8 młodych – młode samce oddzielamy od matki po 8 tygodniach, jest to również doskonały okres na oddanie młodych osobników do nowych domów. Wnętrze klatki/woliery wiewiórek chińskich wyposażamy w ciężką miskę ceramiczną na pokarm, poidło kulkowe z metalową końcówką, a także domki drewniane z jednym niedużym otworem wejściowym  (mają imitować dziuple). W klatce umieszczamy również konary i gałęzie które mają w sposób jak najbardziej zbliżony imitować naturalne środowisko Tamiops swinhoei.

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20