URZĄDZAMY KLATKĘ DLA BURUNDUKA

Opublikowano: 2015-03-02 15:37

Burunduk Tamias sibiricus to wiewiórkanajczęściej spotykana w Polsce w hodowli domowej. Żywe i energiczne burunduki urzekły nas niezwykle atrakcyjną powierzchownością- puszysta kita i pasy biegnące równolegle wzdłuż ciała upodobniają burunduki do popularnej wiewiórki z amerykańskich kreskówek . Jeśli jesteście fanami pasiastej wiewiórki musicie pamiętać jednak, że jest to gryzoń wymagającydużej i urozmaiconej przestrzeni życiowej.

 

Zagraniczna literatura mówi, że burunduki najlepiej utrzymywać w wolierach o wymiarach 1x1x2 m. , jednak doskonale zdajemy sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na powierzenie pupilom takiej powierzchni . Bezpiecznie jest zatem przyjąć , że minimalne wymiary klatki/woliery dla jednego burunduka to 80x40x70 cm, przy założeniu jednak, że czym większa klatka tym lepsza. Oczywiście jeżeli planujemy posiadanie kilku wiewiórek, pomieszczenie dla niech musi być stosunkowo większe.

 

Niezbędne wyposażenie klatki dla burunduka to poidło kulkowe z metalowym ustnikiem, ciężka ceramiczna miseczka na pokarm ,dwa drewniane domki (przynajmniej 2 ) imitujące nory, oraz moc gałęzi i gałązek niezbędnych do wyczerpujących skoków i akrobacji. Dodatkowo warto umieścić w klatce kołowrotki drewniane z litą bieżnią (by nie złamać pupilowi ogonka), oraz różnorakie tunele z siana, wikliny, oraz drewniane poukładane na podłożu lub porozwieszane. Wiele burunduków lubi również korzystać z miękkich hamaczków polarowych  . Jako podściółki dla burunduka najlepiej użyć granulatu drewnianego, nie należy jednak zapomnieć o materiale na gniazdo, który to powinniśmy stale dostarczać naszym pupilom. Może być to chociażby zwykłe siano lub poszarpane białe, bawełniane prześcieradło, lecz najlepiej funkcję to spełnia naturalna bawełna do kupienia w paczkach w dobrych sklepach zoologicznych. 

Warning: Undefined array key 0 in /usr/home/CHABA/domains/twojezoo.eu/public_html/wp-content/themes/staretwojezoo/single-post.php on line 20